jak zaakceptować siebie

Ola leżała na łóżku w swoim pokoju i zastanawiała się, jaką decyzję podjąć. „Rzucić te studia i realizować swój plan na życie czy zostać i liczyć, że „jakoś to będzie?” – powiedziała sama do siebie. Dobrze wiedziała czego chce, ale od razu włączały się jej emocje i przekonania na jej własny temat – że sobie nie poradzi, że „co powiedzą rodzice”, że rezygnacja ze studiów to porażka, których odniosła już wiele. Czuła jedno, pragnęła drugiego, a miała kilka dni na podjęcie decyzji. Chcesz wiedzieć co wybrała?

Wróćmy do początku. Co sprawia, że ktoś czuje się niewartościowy? Doświadczenia, które każdy człowiek ma. Czasem bardziej, innym razem mniej pozytywne. Poczucie wartości buduje się w oparciu o znany świat, schematy czy uczucia, które zostały wypracowane w konkretnych sytuacjach. Spójrz na dzieci, których rodzice dbali o to poczucie – dużo łatwiej znoszą krytykę czy porażki. Dzieje się tak, bo ich przekonanie o sobie samym płynie z wewnątrz. Nie są zależni od czynników zewnętrznych – np. opinii ludzi czy złej sytuacji życiowej.

Kiedy poczucie wartości zostaje podkopane?

To są te wszystkie chwile, w których głównie rodzice, ale też bliscy, znajomi pozwolili Ci na to, aby budować fałszywy obraz siebie. Stajesz się człowiekiem, który nie potrafi podjąć decyzji, a na miłość, uznanie, szczęście musi zasłużyć.

Jaka jest trudność w odbudowywaniu poczucia wartości? Rozumiesz coś, ale tego nie czujesz.

Wyobraź sobie to na przykładzie Oli. Ona, mimo różnych i trudnych doświadczeń, studiuje (ma osiągnięcia), ma chłopaka (ma wsparcie), rodzinę – osoby, które ją przyjmą niezależnie od decyzji. Ma konkretny plan na to, jak chce zmienić swoje życie. Jednak w jej głowie pojawia się konflikt między tym, co widzi – swoimi zasobami, a tym, co czuje – swoim potencjałem. Patrzy na siebie jako osobę niezdolną, niegotową na to, aby podjąć działanie.

Tak też jest w życiu. Nie ma znaczenia to, kim jesteś – milionerem, człowiekiem sukcesu, pracownikiem niskiego szczebla czy studentem. Możesz myśleć o sobie jako o kimś, kto nie zasługuje na to, co ma. Wiele osób, które poczucie wartości lokują na zewnątrz, myśli, że ich sukces jest dziełem przypadku, szczęścia. Stąd też jest znany syndrom oszusta.

Jak odbudować poczucie wartości?

To długa droga. Najpierw trzeba odkryć, jaką posiada się wartość, a później zacząć ją odczuwać. Temu pomagają różne sytuacje i podejmowane wyzwania. Osoba, która boi się zmian, porażek, zaczyna robić coś nowego i przez pozytywne komunikaty uczy się, że tylko lęk jest jej przeciwnikiem. Pokonuje go. Złe doświadczenia mogą zostać wyparte jedynie przez te pozytywne.

Stąd też ważne jest, aby mieć przy sobie ludzi, którzy w tym pomagają. Poprzednich doświadczeń nie możemy zmienić, ale możemy wybrać, jakie przeżyjemy w przyszłości.

Jak zakończyła się historia ze wstępu?

Ola poszła na terapię i tam odkryła, czego naprawdę chce i dlaczego się boi o to walczyć. Tam doświadczyła tego, kim naprawdę jest.

Pewnie chcesz dalej wiedzieć, co wybrała. Powiem Ci. Założyła z narzeczonym własny biznes w oparciu o swoje umiejętności. Świat jej się nie zawalił, choć wyzwań przed nią sporo. Skąd w niej tyle siły? Z niej samej, bo nie tyle odkryła, co poczuła, jak bardzo jest wartościowa. Pokochała samą siebie.

Zrób pierwszy krok – zaproszenie na warsztaty

Twoje poczucie wartości nie definiuje Ciebie. To, że czujesz się mniej wartościowy, niż jesteś, to tylko doświadczenie, które można zmienić. Chcesz spróbować?

O czym są te warsztaty? O tym, jak zacząć drogę zmiany i odnaleźć poczucie wartości w sobie.

Kiedy i gdzie? 3 czerwca 2017, od godziny 10 do 18-19, Kraków

Cena: 130 zł, ale uwaga – dla Was mam rabat i cena końcowa wynosi 110 zł.

Jak się zapisać? Wystarczy wysłać maila na info@terazijak.pl i dopisać w treści kod „rafaelblog”, aby uzyskać zniżkę.

Więcej informacji tutaj: kliknij po więcej